Hulladékgazdálkodás
A hulladék keletkezése emberi tevékenység eredménye, és mint ilyen a keletkező probléma megoldása vagy legalábbis kezelése szintén csak emberi tevékenység lévén valósítható meg. A hulladékkal összefüggő tevékenységek rendszerét, beleértve a hulladék keletkezésének megelőzését, mennyiségének és veszélyességének csökkentését, kezelését, ezek tervezését és ellenőrzését, a kezelő berendezések és létesítmények üzemeltetését, bezárását utógondozását, a működés felhagyását követő vizsgálatokat, valamint az ezekhez kapcsolódó szaktanácsadást és oktatást együttesen hulladékgazdálkodásnak nevezzük.
A környezetvédelmi termékdíj rendszere továbbra is szorosan összefügg az európai uniós alapokon nyugvó hulladékgazdálkodási szabályozással.
A környezetvédelmi termékdíj rendszere továbbra is szorosan összefügg az európai uniós alapokon nyugvó hulladékgazdálkodási szabályozással.
Magyar Közlöny 2012. évi 160. szám
2012. november 30.
2012. évi CLXXXV. törvény a Hulladékról
A hulladékgazdálkodási törvény meghatározza azokat az alapelveket, melyeknek valamennyi eljárás során érvényt kell szereznünk. Ezek a következők:
– megelőzés – ezen belül is az integrált szennyezésmegelőzés – elve,
– elővigyázatosság elve,
– gyártói felelősség elve,
– megosztott felelősség elve,
– elvárható felelős gondoskodás elve,
– elérhető legjobb eljárás elve,
– szennyező fizet elv,
– közelség elve,
– regionalitás elve,
– példamutatás elve,
– költséghatékonyság elve.
A hulladékgazdálkodással kapcsolatos tevékenységek körébe tartozik a hulladékok gyűjtése, begyűjtése, szállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása, ártalmatlanítása. Ezen tevékenységek – kisszámú kivétellel – kizárólag a környezetvédelmi hatóság engedélyével végezhetők.
A hulladékgazdálkodási igazgatás feladatait a Főfelügyelőség, a felügyelőségek, továbbá a települési önkormányzatok és szerveik, valamint a jegyzők látják el.